Ana Sayfa Dünya Şanlıurfa’da yasak başladı! Ne zaman bitecek?

Şanlıurfa’da yasak başladı! Ne zaman bitecek?

Bozova Ziraat Odası Başkanı Fuat Almas, ilçede 1 Nisan- 1 Temmuz tarihleri arasında su ürünlerinin avlanmasının yasak olduğunu açıkladı.

Giriş Tarihi: 5 Nisan 2019 Cuma 15:26
Şanlıurfa’da yasak başladı! Ne zaman bitecek?

Şanlıurfa’nın Bozova İlçesi Ziraat Odası Başkanı Fuat Almas, ilçede balık avlama yasağının başladığını duyurdu.

Almas yaptığı açıklamada 1 Nisan-1 Temmuz tarihleri arasındaavlanmanın yasak olduğunu belirterek, kurala uymayanlaracezai işlem uygulanacağını dile getirdi.

 

Almas şu sözlere yer verdi:

 

“İlçemiz sınırları içerisinde yer alan Atatürk Baraj Gölü 1 ve 2 numaralı avlak sahalarında 2019 yılı su ürünleri avlanma yasağı 1 Nisan 2019 tarihinde başlayıp, 1 Temmuz 2019 tarihinde sona erecektir. Avlanma yasağı süresince olta ile avcılık da dahil olmak üzere istihsali yasaklanan su ürünlerinin her ne suretle olursa olsun avlanması, satışı, nakli ve imalatta kullanılması yasaktır. Yasak başlamadan önce avlanan, satışa sunulacak ürünler ile işleme değerlendirme ve muhafaza tesislerine konan ürünler için, yasağın başlamasından itibaren en geç 24 saat içerisinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze başvuru yapılarak stok tespiti yaptırılması zorunludur. Stok tespiti yaptırılan su ürünleri, ilçe müdürlüğünden izin alınmadan, kullanılamaz, satılmaz, nakledilemez ve ihraç edilemez. Tüm iç sularda su ürünleri avcılığının yasak olduğu dönemlerde balıkçı gemilerinin karaya çekilmesi zorunludur. Bozova İlçe tarım ve Orman Müdürlüğü ve Jandarma Bot Asayiş Komutanlığı su ürünleri denetim ve kontrol ekipleri tarafından avlanma yasağı döneminde su ürünleri koruma ve kontrol denetimlerinde kanun ve yönetmeliklerdeki yasak, sınırlama ve yükümlülüklere aykırı hareket edenler hakkında idari para cezası uygulayacaktır. Suçların tekrarı halinde cezalar iki katı olarak uygulanır. İlçemiz sosyal ve ekonomik yönden gelişmesinde büyük bir payı olan su ürünlerinin korunması ve geliştirilmesi yönünde alınan bu tedbirlerin etkili olabilmesi için, yasak sezonda avcılık, balık nakli ve satışı yapan şahısları gören vatandaşlarımızın; il ve ilçe müdürlüklerimize, belediye zabıta görevlilerine, emniyet ve jandarma İhbar telefonlarına bildirmeleri hususunda gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık