Ana Sayfa Dünya ‘Kimselerin Göbeklitepe'yi alıp da bir yerlere götüreceği yok’

‘Kimselerin Göbeklitepe'yi alıp da bir yerlere götüreceği yok’

MÜSİAD Şanlıurfa Şubesinden ‘Göbeklitepe’ konusunda yapılan açıklamada, “Doğru yanlış birkaç gündür gündemimizi meşgul eden ‘Göbeklitepe elden gidiyor, sahip çıkamıyoruz başkaları sahip çıkıyor....v.s’ çığırtkanca haberlere şahit oluyoruz. Kimselerin Göbeklitepe'yi alıp da bir yerlere götüreceği yok. Tabii ki sınırlarımız içerisinde bulunan bu muhteşem bulgudan en iyi şekilde istifade etmeliyiz ama yıkmadan, kırmadan incitmeden incinmeden” denildi.

Giriş Tarihi: 4 Mart 2019 Pazartesi 14:31
‘Kimselerin Göbeklitepe'yi alıp da bir yerlere götüreceği yok’

Şanlıurfa’nın ve Türkiye’nin en önemli turizm değerlerinden olan Göbeklitepe konusunda bir açıklama da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinden (MÜSİAD) geldi.

MÜSİAD Şanlıurfa Şubesinden yapılan açıklamada Göbeklitepe’nin bir yere gitmediği belirtilerek, “Şöyle bir gerçek var ki; Göbeklitepe taşınabilir bir eşya değildir, bir arkeolojik bölgedir ve bu bölge de Şanlıurfa'da bulunmaktadır. Doğru yanlış birkaç gündür gündemimizi meşgul eden ‘Göbeklitepe elden gidiyor, sahip çıkamıyoruz başkaları sahip çıkıyor....v.s’ çığırtkanca haberlere şahit oluyoruz.Kimselerin Göbeklitepe'yi alıp da bir yerlere götüreceği yok. Tabii ki sınırlarımız içerisinde bulunan bu muhteşem bulgudan en iyi şekilde istifade etmeliyiz ama yıkmadan, kırmadan incitmeden incinmeden” sözlerine yer verildi.

 

‘TÜM DÜNYA SAHİPLENMELİ’

Göbeklitepe’den tüm dünyanın istifade etmesi gerektiği kaydedilen açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Dediğimiz gibi bu benim deyip de sahipleneceğimiz bir meta değil. Göbeklitepe ancak varlığı ile bulunduğu şehre maddi ve manevi çok değerler katabilecek bir lütuftur. Bu lütuftan sadece Şanlıurfa ve bölgemiz değil ülkemiz dahi istifade etmelidir. Biz MÜSİAD Şanlıurfa Şubesi olarak, bir STK olarak hiçbir zaman Göbeklitepe'yi nasıl sahiplenelim diye düşünmedik aksine tüm dünya sahiplenmeli gelip görmeli ancak sadece Göbeklitepe'yi değil, tüm semavi dinlerin peygamberinin atası olan Hz.İbrahim'in Makamını, bu makamda bulunan dünyanın ilk ve tek açık hava akvaryumu Halil'ür Rahman Gölü, dünya da yine bir ilk olan Harran ilçemizdeki üniversiteyi Hz. Eyyüp Makamını ve daha nicelerini şimdi bir yemek bir eşya gibi düşünüp patent alma çabasını bırakalım bu tarihi zenginlikleri önce Şanlıurfa, daha sonra ülke menfaatine nasıl kullanabilirizin kaygısı ve bilinci ile hareket etmek zorundayız. Biz MÜSİAD Şanlıurfa olarak yatırımcıları bölgeye çekmek adına gerekli adımları attık ve atmaya da devam edeceğiz. Şehrimize bir zincir otel markası kazandırmak, konaklama, yatak kapasitesini arttırmak adına girişimlerde bulunduk.Bu yolda bize destek olan başta Sayın Valimize ve ilgili kurum yöneticilerine çok teşekkür ederiz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık